Dobrý deň Martinka. Ďakujeme za rozhovor, radi by sme Vás predstavili našim mamičkám.
Možno Vás aj niektoré poznajú, nakoľko Váš projekt @cestujemebezcestovky je veľmi známy a obľúbený. Chceli by sme Vás predstaviť ako ženu a mamu, v našej sekcii TAKÁ „OBYČAJNÁ“ MAMA. Sú to rozhovory s mamičkami, ktoré sú úplne „obyčajné“, ale zároveň veľmi inšpiratívne. Budeme sa tešiť, ak nám niečo z Vášho života prezradíte.
Povedzte nám prosím niečo o sebe. Ako si žijete a ako prežívate Váš každodenný život?
Tak ako každá mama trávim veľkú časť dňa varením, bežnými domácimi prácami a hraním sa so synom. K tomu samozrejme práca, venujem sa blogu Cestujeme bez cestovky a robím marketing pre jedno obchodné centrum - spravujem sociálne siete, píšem im tiež blog, organizujem videá, časopisy… Pracujem externe, môžem teda robiť z domu, aj na cestách. Tam je to hlavne po nociach, často na úkor oddychu a spánku, no som rada, že mám možnosť kedykoľvek spontánne niekam vyraziť a užiť si deň s rodinou. Okrem toho sa snažím nájsť čas aj pre seba a na veci, ktoré mám rada. Čím je Maťko väčší, tým to ide lepšie. Máme úžasné babky a dedka, ktorí sa vždy na čas s ním veľmi tešia.
Cestovanie Vás sprevádza celým minimálne dospelým životom. Ako ste sa k tomu dostali? Vždy to bolo bez cestovky, či ste zo začiatku cestovali aj tak povedzme tradične?
Už v detstve sme cestovali (vtedy najmä kvôli financiám) na vlastnú päsť. Často vlakom, keďže mama pracovala na železnici a mali sme režinky, čiže cestovanie nás stálo pár drobných. Cestovali sme aj po Európe a videli veľké množstvo európskych krajín. Ubytovanie sme riešili v apartmánoch, so sebou si často nosili zásoby z domu, aby sme ušetrili. Keď som začala zarábať, vyskúšala som zopár dovoleniek v rezortoch cez cestovku, no nebolo to pre moju mladícku dobrodružnú povahu ono. Prvou veľkou cestou, ktorú som zažila v 20tich rokoch s kamarátmi, bolo mesačné cestovanie po USA vlakmi. Presúvali sme sa po celej krajine, strávili vždy pár dní na niektorom mieste a šli ďalej. Neskôr sme s manželom zažili viaceré niekoľkotýždňové cestovania po Ázii, Európe či USA, kedy sme menili ubytovania a presúvali sa po krajinách. Užívali si more, veľkomestá, spoznávali známe aj menej známe miesta, stretávali nových ľudí, ochutnávali miestne jedlá.. Domov sme sa vrátili unavení, ale plní zážitkov. Lovenie zážitkov sa stávalo návykové. Alebo sme často spontánne kúpili lacné letenky a šli niekam na krátky výlet. A to nám zostalo, neláka nás zavrieť sa do rezortu a nechať si organizovať program niekým iným. Máme radi skôr zážitkovejšie dovolenky a hlavne tú slobodu zorganizovať si všetko podľa seba.
Pochodili ste množstvo krajín, všetko máte krásne zdokumentované práve na Vašom blogu @cestujemebezcestovky. Prečo a ako vznikol nápad založiť tento blog?
Úplne prvý krok k založeniu blogu som spravila vďaka online kurzu Podnikání z pláže od Stáni Mrázkovej, do ktorého som spontánne vstúpila s cieľom začať pracovať na nejakom svojom projekte. Chcela som sa venovať oblasti, ktorá ma bude dlhodobo baviť a časom ma možno bude živiť. Na začiatku som nemala jasnú predstavu o konkrétnej téme, no veľmi rýchlo som si uvedomila, že cestovanie, výlety a zážitky sú to, o čom budem rada písať a inšpirovať ostatných ešte veľa rokov. A je to tak, blog funguje už 5 rokov. Prvé roky sme veľa cestovali po svete, aj po narodení Maťka sme spolu s ním precestovali množstvo krajín. Odkedy k nám však zavítal covid, výletujeme najmä po Slovensku. Je tu obrovské množstvo úžasných miest pre rodiny, tak som nadšená z ich objavovania.
Na stránke máte všetko úžasné. Plno krásnych fotiek, inšpirácií na rôzne dovolenky, výlety, krásne miesta, mestá. Podľa čoho sa rozhodujete, kam a kedy pôjdete?
Väčšinou sú rozhodnutia spontánne, málokedy plánujem dlho dopredu. Na Slovensku sa často v jeden deň rozhodnem, oznámim to manželovi, rezervujem ubytovanie a druhý deň ideme na opačný koniec Slovenska. :) Väčšinou s cieľom vidieť konkrétne miesto a už si k tomu nabalíme výlety do okolia. Keď sa viac lietalo, výber destinácie väčšinou záležal od lacných leteniek. Keď na mňa vyskočila zaujímavá ponuka do niektorej z krajín, ktoré ma lákali vidieť, dlho som neváhala. Mám rada zmenu, vzrušenie z cesty na nové miesto, objavovanie zaujímavých ubytovaní, zážitky a v neposlednom rade oddych od domácich prác :) A tak, keď sme doma dlhšie, automaticky začínam rozmýšľať, kam by sme sa vybrali. Priebežne si zapisujem miesta, ktoré ma zaujali na iných blogoch, weboch a sociálnych sieťach, tak si stačí len vybrať, kde pôjdeme najbližšie.
Odkedy máte syna, cestujete aj s dieťatkom. Koľko má rokov? Nás sledujú hlavne mamičky. Viete nám povedať, aký je rozdiel medzi cestami pred materstvom a teraz?
Maťko má 5 rokov, je to už veľký cestovateľ, má za sebou desiatky letov, je zvyknutý spať na rôznych miestach. V tomto s ním našťastie problém nikdy nebol. Rozdiel s cestovaním s malým dieťaťom je pre mňa najmä v tom, že máme oveľa menší priestor na oddych, keďže sa mu treba venovať a riešiť jeho základné potreby. Na večerné a nočné potulky či posedenie v miestnych podnikoch s manželom môžeme zabudnúť, keďže skoro vždy cestujeme sami a teda nemá kto postrážiť Maťka. Program si plánujeme skôr voľnejší, veľa vecí prispôsobujeme za pochodu. Každopádne rovnako ako predtým si nevolíme dovolenku s pobytom týždeň - dva na jednom mieste, ale stále cestujeme, meníme ubytovania a vidíme a zažívame všeličo zaujímavé aj s malým dieťaťom. Keď bol menší, prišlo mi to dokonca jednoduchšie, stačilo ho dať do nosiča alebo športového kočíka a šli sme, kde sme chceli. Teraz už viac protestuje, keď sa mu nechce kráčať, alebo ho nebavia miesta a aktivity, ktoré zaujímajú nás. Možno malý tip je vyskúšať s malým dieťaťom dovolenku na výletnej lodi. S Maťkom sme tak boli na plavbe z Dubaja do Ománu, keď mal 1 rok, alebo po 4 Kanárskych ostrovoch a na Madeiru, keď mal 2 roky. Výletná loď je obrovský all inclusive rezort plávajúci na vode, kde máte svoju kajutu, na ktorú môžete ísť kedykoľvek si potrebujete oddýchnuť a pospať, množstvo reštaurácií, vrátane bufetových s bohatým výberom jedla (výhoda pri vyberavých deťoch) a zábavy, detských kútikov či vodných atrakcií na jednom mieste. Počas zabávania sa prepravujete do rôznych miest a krajín, v ktorých si môžete/nemusíte naplánovať pol alebo celodenné výlety. My sme si vždy plavby perfektne užili a veľmi veľa počas nich videli a zažili.
Ako sa synovi na výletoch páči? Máte pocit, že aj on bude raz vášnivý cestovateľ? ☺
To je zatiaľ ťažko povedať. Keď bol menší, automaticky šiel všade s nami, výlety som plánovala podľa toho, čo sme chceli vidieť my dospelí. Teraz je to viac aj o ňom, musíme voliť miesta, ktoré ho aspoň trocha zaujmú. Už sa totiž bežne stáva, že niekde nechce ísť, alebo počas výletu frfle a fňuká, že chce ísť inde, že ho bolia nohy a podobe. Už skrátka musíme všetci robiť kompromisy. :) Teší sa však na dlhé cesty vlakom, na lietadlo, k moru, na výlety za zvieratami či miestami určenými pre deti, takže stačí vybrať správne a je z neho skvelý parťák.
Mnoho mamičiek má pocit, že cestovať s deťmi je náročné a preto radšej zostávajú doma. Áno, je to s deťmi iné. Prečo si myslíte, že by rodičia mali s deťmi cestovať? Čo podľa Vás spoznávanie sveta prináša deťom a rodine?
Áno je to oveľa náročnejšie, ako cestovať len s dospelými. Keď však už detičky máte, bola by škoda neužiť si čas s nimi naplno. Keď sú deti maličké, myslite najmä na seba - čo chcete vidieť a zažiť vy. Im je jedno kde ich vezmete, spokojné budú pri vás. Detské atrakcie si nechajte v zásobe od tých 3 - 4 rokov. Prepravu zvládnete, možno budete mať počas nej nervy v kýbli, niektoré deti si možno viac poplačú, iné vás však môžu prekvapiť lepším zvládnutím dlhých presunov ako dospelí. A na mieste už môžete tráviť váš deň podobne ako doma. S tým rozdielom, že sa nebudete hrať na pieskovisku na sídlisku, ale na pláži. Ihrisko, ktoré poznáte, vymeníte za zaujímavejšie v krásnom parku vo veľkomeste. Kočíkovať budete po promenáde pod palmami, alebo vezmete dieťa prvý krát na obrovský kolotoč s výhľadom na mesto, z ktorého budete mať zážitok všetci, atď. Vytrhnete sa z domáceho kolotoča bežných povinností, spravíte si krajšie fotky ako z ateliéru, myseľ vám zaplavia úplne nové radosti a starosti, na ktoré budete dlho spomínať.
Možno taká klišé otázka, ale kde na svete sa Vám páčilo najviac a máte na to najkrajšie spomienky? Kľudne povedzte aj viac miest. Na Vašom blogu sú tie miesta tak krásne opísané a tie fotky.... človek má hneď pocit, že tu chcem ísť. ☺
Mojou srdcovkou je USA. Strávila som tam 4 letá počas vysokej školy prácou a cestovaním a viackrát sa tam vrátila. Je to veľmi rozmanitá krajina, kde je snáď všetko. Prírodné krásy, zaujímavé veľkomestá, atrakcie pre deti a dospelých, TOP služby. Najmä kvôli jedlu by som sa rada vrátila do Thajska a za tými naj zážitkami opäť išla na safari do Kene. Na to ako sa za našim džípom rozbehla slonica, ako pri našom stane krochkali hrochy alebo neďaleko ryčali slony odháňajúce stádo byvolov sú zážitky, na ktoré spomíname doteraz. Veľmi rada spomínam aj na spontánny výlet, na ktorý som šla iba ja a Maťko na pár dní na Malorku, kde sme si v októbri užili dokonalé letné počasie. Skvelá dovolenka bola s 11 mesačným malým cestovateľom na Maldivách a užili sme si spolu aj Dubaj plný atrakcií. Veľmi mám rada celé Taliansko a grécke ostrovy. Nuž, ťažko je vybrať to naj.. :)
Teraz je obdobie, že tých ciest bolo menej. Vy ste však využili ten čas na mnoho výletov po Slovensku. Čo je úžasné, nakoľko u nás máme mnoho nádherných a neprebádaných miest. Ktoré miesto u nás máte najradšej a určite odporúčate navštíviť?
Fú, to je ťažká otázka. Naozaj je na Slovenku toho TOĽKO, že vybrať jedno je nemožné. Možno z miest, ktoré sme navštívili tento rok a je skvelé pre rodiny s deťmi by som spomenula EKOPARK Piešťany, kde sme boli varení - pečení. Najmä kvôli zvieratkám, ktoré sa dajú hladkať a kŕmiť a perfektnému obrovskému ihrisku pre deti. Skvele nám bolo aj v Bachledovej doline, ktorá sa zmenila na stredisko ponúkajúce množstvo zábavy pre celú rodinu. V lete sme si tam pozreli Chodník korunami stromov, veľké ihrisko Kráľovstvo lesa, vozili na na bobovej dráhe či e-bikoch po okolitých cyklocestách. Radi chodíme tiež na Liptov, kde je veľké množstvo atrakcií pre rodiny, možnosti kúpania, výletov do prírody a turistiky.
Aké máte ďalšie cestovateľské plány?
Jediný plán máme na január, vtedy máme rezervovaný pobyt vo vyššie spomínanej Bachledovej doline. Ideme si ju pozrieť a zažiť aj v zime. Maťko by sa tam mal učiť lyžovať s inštruktorom, určite sa budeme sánkovať a užívať si všetko, čo toto miesto a okolie ponúka. Ďalšie plány nemáme, uvidíme aká bude situácia, podľa toho sa zariadime. Je vysoko pravdepodobné, že pred letom spontánne kúpime letenky a vybehneme na pár dní niekde v Európe. Počas teplého obdobia budeme naplno výletovať po Slovensku a Čechách a ak to bude možné, na jeseň si spravíme výlet do niektorej krajiny, kde bude ešte leto. Možno by som si zopakovala október na Malorke alebo v Dubaji, láka ma aj Cyprus.
V čom je iné cestovanie s cestovkou a bez cestovky? ☺ S cestovkou je to isto pohodlnejšie na vybavenie, ale aj nepomerne drahšie. Sú financie to jediné, prečo cestovať bez cestovky?
Pre mňa je rozdiel vo financiách dôležitý, radšej ako 1 drahú dovolenku zažijem viacero lacnejších. No a sloboda v cestovaní je asi rovnako dôležitá. Radi sa v určitej krajine presúvame do iných častí, aby sme viac videli a zažili, a tak viackrát meníme ubytovania. Vyberáme si väčšinou apartmány, aby sme mali oddelenú spálňu a k dispozícii kuchyňu, hotelová izba nám, odkedy cestujeme so synom, veľmi nevyhovuje. Výlety si radšej riešime na vlastnú päsť, meníme program “za jazdy”, podľa počasia a nálady.
Čo by ste odporučili mamičke, ktorá by chcela ísť budúce leto prvýkrát na dovolenku bez cestovky. Nevie ešte kam. Ako by mala postupovať? Viem, že ponúkate super ebooky, kde nájdu rozšírené a podrobné tipy, ako cestovať bez cestovky. Poradíte, ako základne na to?
Ak by chcela ísť niekam k moru, odporúčam začať v marci - apríli sledovať lovcov leteniek na Facebooku, ktorí pravidelne ponúkajú výhodné letenky do obľúbených destinácii (napr. Letenky za babku, Tour de svet a i.). Nefixovať sa príliš na jednu destináciu a presný termín. Ak ju zaujme nejaká ponuka a môže vycestovať v dňoch, kedy sú lacné letenky, treba ich čím skôr kúpiť. Pri naozaj výhodných akciách sa totiž rýchlo vypredajú. Prípadne si môže sama pozerať letenky cez vyhľadávače, či sekcie akciových leteniek napr. na stránke Pelikánu a spraviť si približný prehľad o cenách. Ubytovanie sa rieši až po kúpe leteniek, keď už vieme presný termín odletu a príletu. Ja najradšej rezervujem cez stránky booking.com alebo airbnb.com. Potom si treba kúpiť cestovné poistenie a môže si prečítať nejaké blogy s inšpiráciami na výlety v danej oblasti. Tesne pred cestou sa rozhodne ako sa prepraví na letisko, zistí si cez Google Maps alebo rome2rio.com ako sa dostane na ubytovanie (prípadne si vezme z letiska taxík) a zbalí sa. S trochou praxe všetky tieto kroky prebehnú vcelku rýchlo. Ak sa aj počas cestovania vyskytne nejaký problém - čo je samozrejme možné, treba to brať ako novú skúsenosť. Bude vďaka tomu ostrieľanejšia a odvážnejšia.
Cestovanie a výlety sú Vašou súčasťou. Ale povedzte nám, čo máte rada ako žena? Nájdete si čas na seba a svoje koníčky, či oddych?
Asi ako väčšina pracujúcich mám malých detí čas pre seba niekedy zanedbávam. No čím je Maťko starší, tým častejšie ho vyhľadávam a užívam si ho. Či už to, že si idem zabehať s podcastom v ušiach, zaplávať na plaváreň, posedieť s kamarátkou pri víne či dobrom jedle, oddýchnuť si vo vani pri sviečkach s knihou v ruke. Alebo ísť na rande iba my dvaja s manželom. Máme radi spoločný šport, turistiku, aj posedenie pri dobrom jedle a pití.
Máte rada aj také typické „babské“ veci ako kozmetika, dobrý wellness, vínko s kamoškou, či čokoľvek iné? Ako najradšej oddychujete?
Veru áno, všetky pôžitky života milujem a snažím sa dopriať si ich, keď sa dá. Mám rada prechádzky, s niekým, ale aj sama. Do uší si dám podcast či audioknihu a kráčam, alebo si idem zabehať. Nepotrpím si veľmi na skrášľovacie procedúry, skôr mám rada spomínaný wellness kdekoľvek je k dispozícii, radi napríklad vybehneme občas do Aphrodite v Rajeckých Tepliciach, kde je to nádherné a poteší sa teda telo aj duša. Zbožňujem dobré jedlo, v poslednej dobe som najviac zaťažená na raňajky, a keďže v Trenčíne je viacero skvelých reštaurácií ponúkajúcich výborné raňajky, často na ne chodím s niekým, kto má čas a chuť. Občas aj sama, pričom väčšinou po raňajkách strávim hodinku prácou na notebooku v danej reštaurácii. Rada čítam, v poslednej dobe skôr vzdelávacie knihy o výchove a rodičovstve :), o strave, otužovaní, či motivačné knihy. S manželom si párkrát do týždňa pozrieme pri pohári vína nejaký dobrý film alebo seriál na Netflixe. Často však trávim večery prácou, najmä vtedy, ak sa cez deň venujem synovi, pokiaľ nie je v škôlke, alebo výletujeme a nie je veľa času na prácu počas dňa.
Vaše cesty sú asi vždy poriadne naplánované. Či mýlim sa? A čo bežné aktivity? Tie plánujete, či riešite veci spontánne?
Nie vždy cestovanie detailne plánujem, často sa rozhodnem spontánne zo dňa na deň, že niekam ideme a na veľké plánovanie nie je miesto. Na Slovensku výlety riešim väčšinou bez dlhého plánovania. Dlhšie zahraničné cesty však mám radšej detailnejšie naplánované aspoň na pár dní dopredu. Čo sa týka bežných aktivít, tu som skôr spontánna. Sadnem do auta a obehám potrebné veci, ozvem sa kamarátke, či nevybehneme niekam s deťmi, alebo všetko hodím za hlavu a len tak sa motám po dome.:) Podľa aktuálnej energie a nálady.
Poraďte mamám, ako stíhať prácu, dieťa, rodinu, domácnosť, záľuby, cestovanie.... Máte na to nejaký recept? ☺
V tomto je asi ťažko radiť, každá máme iný život, inú prácu, iné priority, iné rodinné podmienky. Ja tiež nemám dokonalý život a nie každý by so mnou menil. Keďže mám prácu, ktorej 90% môžem robiť odkiaľkoľvek, môžem cestovať aj počas týždňa. Daňou za to je však doháňanie pracovných povinností do neskorých nočných hodín kdekoľvek som. Ale nesťažujem si, som rada, že mám možnosť riadiť si svoj čas podľa seba, a keďže ma moje práce veľmi bavia, nevadí mi venovať sa im kedykoľvek je to potrebné. Nie vždy mám čas na všetko, čo by som chcela, vtedy treba skrátka z niečoho upustiť, nedá sa byť všade a všetko stíhať. Domácnosť tiež nemusí byť nonstop tip top uprataná, v tomto som sa naučila prižmurovať oči a zvoľniť perfekcionizmus, čo v konečnom dôsledku ušetrí veľmi veľa času. No a obrovskou pomocou sú babky, ktoré občas prídu a venujú sa Maťkovi. Vtedy doženiem veci, ktoré som nestíhala, alebo môžeme vybehnúť s mužom na rande. :)
A ešte nakoniec. Máte nejaké sny? Nielen cestovateľské, ale také tie klasické ženské a rodinné?
Chcela by som zažiť život v nejakej krajine na dlhší čas, aspoň na pol roka - rok. Nasať trocha viac spôsob života miestnych, spoznať nových ľudí, jedávať iné jedlá a naučiť sa lokálne recepty, ktoré potom rada začlením do nášho jedálnička. Postupne takto vystriedať viaceré krajiny. S tým sa spája nutnosť práce, ktorú môžem robiť odkiaľkoľvek, už teraz sa mi to darí tak na 90%, takže s tým by myslím nebol problém. Snažím sa vzdelávať v rôznych smeroch, mám zoznam vecí, čo sa chcem najbližšie roky naučiť. Chcela by som si tiež vytvoriť dlhodobý pravidelný návyk v cvičení a zdravšom stravovaní, keďže to je dôležité pre kvalitný život aj keď budem staršia. Zatiaľ sa mi to darí len čiastočne. Množstvo osobných snov sa mi už splnilo, som veľmi vďačná za všetko čo mám a s pokorou prijímam všetko, čo mi život prinesie.
Ďakujeme za rozhovor. Veríme, že si mamičky v rozhovore našli aj tipy, ako a prečo cestovať s deťmi a bez cestovky. Isto by sme im ešte odporučili pozrieť si Vaše ebooky, ktoré im pomôžu, ako začať cestovať bez cestovky. Prípadne kam na výlet s deťmi a super tipy na výlet na výletnej lodi. To je sen mnohých.
Viac o cestovaní bez cestovky nájdete na instagrame, facebook stránke a webe https://martinamagulova.sk/